Site Loader

Ja bardzo lubię czytać nowości. W tych książkach zawsze pojawia się ta niepewność, czy jest to pozycja dla mnie czy nie. Szczerze powiedziawszy z przyjemnością wyszukuje ciekawe nowości w zapowiedziach. Czasami jednak mam ochotę przeczytać coś, co już dobrze znam i wiem, że z pewnością książka ta przyniesie mi radość i przyjemność z czytania. Mam kilkanaście takich książek w swojej biblioteczce, a najczęściej sięgam po książkę Jane Austen Emma.

…nie zawsze dobro się czyni…

Emma Woodhouse jest dwudziestoparoletnią kobieta, która otrzymała bardzo dobre wykształcenie.  Jest inteligentna i potrafi ze zdobytej wiedzy zrobić użytek.  Nie lubi, gdy ktoś się jej sprzeciwia i jest trochę rozpieszczona przez swojego ukochanego ojca. Emma wie, że nigdy nie wyjdzie za mąż i pogodziła się już z tym faktem. Żyje w rezydencji ze swoim ojcem i zajmuje się tym, co wszystkie młode damy z towarzystwa, czyli bywa na piknikach, przyjęciach, polowaniach i balach. Emma jest lubiana w towarzystwie i ma duże grono przyjaciół. Jednym z nich jest pan Kinghtley, który wydaje się jako jedyny potrafi powiedzieć Emmie, że źle ona postępuje. Emma trochę z próżności, a trochę z dobrego serca pragnie zabawić się w swatkę i postanawia wydać za mąż Harriet. W pierwszej chwili może się wydawać, że jest to prosta czynność. Sprawy się z czasem jednak komplikują i nie wszystko idzie zgodnie z planem.

Emma jest bohaterką, która nie sprawia dobrego wrażenia na początku powieści. Poznajemy ją jaką rozpuszczoną dziewczynę, która dokładnie wie, czego potrzebują jej przyjaciele. Nie chce słyszeć o tym, że może się mylić. Nawet jej ojciec nie potrafi jej odwieść o szalonego pomysłu. Wynikają z tego różne śmieszne sytuacje i na szczęście Emma zaczyna rozumieć, że chyba coś poszło nie tak jak planowała.

Ja Emmę zaczynam lubić tak w połowie książki, kiedy przestaje ona być tak uparcie zapatrzona w siebie. Od początku bardzo podoba mi się postawa pana Kinghtley’a. Jest rozważny, opanowany i toleruje każde szaleństwo panny Woodhouse. Od początku widać, że pasuje on do Emmy. Szkoda, że ona tak długo tego nie widziała.

Czytanie Emma jest czystą przyjemnością (https://www.taniaksiazka.pl/emma-jane-austen-p-1357448.html). Bohaterowie są bardzo charakterystyczni i trudno ich nie polubić. Komiczne sytuacje i dialogi sprawiają, że uśmiech często pojawia się na twarzy czytelnika. Emma jest książka, którą polecam wszystkim, którzy jeszcze nie poznali fantastycznej twórczości Jane Austen. Jej książki są naładowane pozytywną energię, która sprawia, że świat wydaje się być piękniejszy.

Książka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com

Lila